ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Μια συνεργασία της Δραματικής Σχολής του Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν και της Φωνής της Ελλάδας

Η Δραματική Σχολή του Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν, σε συνεργασία με τη Φωνή της Ελλάδας, παρουσιάζει «Τα παραμύθια της Φωνής της Ελλάδας», μια σειρά παραμυθιών για παιδιά προσχολικής και όχι μόνο ηλικίας. Τα παραμύθια γράφουν, δραματοποιούν και ηχογραφούν μαθητές της Σχολής στο στούντιο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, αφιλοκερδώς.

Με πολύ κέφι και έμπνευση, οι μαθητές της Δραματικής Σχολής του Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν, παρουσιάζουν παραμύθια με πρωτότυπη μουσική, με θέματα από την παράδοση και τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα, με στόχο να κάνουν την γλώσσα μας ελκυστική στα ελληνόπουλα της Διασποράς και να τους εμφυσήσουν την αγάπη τους για την πατρίδα.

Τα δραματοποιημένα παραμύθια μεταδίδονται σε ολόκληρο τον κόσμο μέσα από τις συχνότητες της Φωνής της Ελλάδας, το internet http://webradio.ert.gr/i-foni-tis-elladas/ και το facebook:

www.facebook.com/voiceofgreece.ert, κάθε Σάββατο στις 09.00, σε επανάληψη στις 16.00 και την Κυριακή στις 07.00 και σε επανάληψη στις 15.00.

Επίσης, θα μεταδίδονται και από τους 19 Περιφερειακούς Σταθμούς της ΕΡΤ.

Τα Παραμύθια της Φωνής της Ελλάδας έχουν τεθεί υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού του Υπουργείου Εξωτερικών και της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO.

Στα παραμύθια του πρώτου κύκλου συμμετέχουν οι: Ερατώ Αγγουράκη, Βασίλης Αουαντάλλα, Γιάννης Βερβενιώτης, Μαρία Γραβάνη, Μαριέλλα Δουμπού, Σόνια Καλαϊτζίδου, Αλεξάνδρα Καραναστάση, Βασιλίνα Κατερίνη, Κώστας Κουτρούλης, Μάριος Κρητικόπουλος, Γιώργος Κυριαζόπουλος, Χριστίνα Κωστέα, Γιώργος Λόξας, Πάνος Λουκαΐδης, Φάνης Μιλλεούνης, Βασίλης Παπαδημητρίου, Ανθή Σαββάκη, Ηλέκτρα Σαρρή, Κωνσταντίνα Σμυρνιώτη, Αντιγόνη Σταυροπούλου,  Βασίλης Φακανάς, Ευθύμης Χαλκίδης, Σάντυ Χατζηιωάννου, Χρυσαλένα Χριστοπούλου, Αντώνης Χρίστου.
Δημοσιογραφική επιμέλεια: Βίκυ Τσιανίκα